Dětské hřiště je odpradávna skvělým místem odpočinku, a to nejen pro děti, ale také pro jejich rodiče. Zatímco ratolesti tady v řádu vteřin zapomínají na svět kolem sebe a oddávají se bezstarostným hrám s kamarády, maminky a tatínkové mají jedinečný prostor se jen tak posadit k dobré kávě, vyřídit si v telefonu emaily, nebo se zapovídat s kamarádkou. A to zcela bez výčitek – dětské hřiště má totiž na vývoj dětí velmi dobrý vliv. Učí je samostatnosti i reakcím na různé sociální situace a podněty.
Dejte dětem prostor
Z pohledu rodiče není dobré držet děti stále doma. Někteří rodiče si myslí, že je tím uchrání před úrazem, ovšem děti potřebují nejen čerstvý vzduch, ale také společnost vrstevníků. Díky tomu se socializují a otrkávají, stávají se přátelštější a komunikativnější. Díky pohybu venku budou vaše ratolesti navíc fyzicky odolnější, pružnější a mrštnější – tím coby rodič případným úrazům zabraňujete, ne je přivoláváte.
Vzít děti na hřiště samozřejmě neznamená vypnout pozornost zcela. Když si děti začnou hrát, přestávají totiž zcela vnímat okolí. A rodiče jsou stále těmi, kteří za ně zodpovídají. Již před samotným vstupem na hřiště je tedy dobré seznámit ratolesti s určitými pravidly, která je nutné dodržovat. Měly by být ohleduplné nejen k malým kamarádům, ale také k herním prvkům, jakými jsou například skluzavky nebo dětské domečky. Dětská hřiště patří všem dětem, nikoli pouze tomu vašemu – zkuste mu tedy už na začátku vysvětlit, že i zdánlivě neorganizovaná venkovní hra má nějaký řád.
Zvířata nechte doma
Buďte ohleduplní k ostatním a své čtyřnohé mazlíčky na hřiště neberte. Ano, určitě jsou roztomilí. Dětské hřiště je i místem, kde může zvíře překvapit a vyděsit hned několik věcí – ruch a bezhlavé pobíhání dětí jej mohou vyplašit a jeho nečekaná reakce na sebe pak nemusí nechat dlouho čekat. Vlastním odpovědných chováním tak eliminujete riziko, že by mohlo dojít k napadení, popřípadě pokousání.