Nedostatek místa řeší téměř všichni obyvatelé starších bytů. Určitě znáte sen o větší kuchyni, nestísněném obýváku a především o větším úložném prostoru. Také už vás při takovém snění napadlo, jak dokonalé by bylo spojit váš byt s bytem sousedním? Někteří obyvatelé bytů nezůstávají u pouhého snění. Patříte také k těm, kdo si takový sen chtějí splnit? Prozradíme vám, co vás spojení bytů obnáší.
Výhody a nevýhody spojení dvou bytů
Ačkoliv se zdá, že rozšíření bytu o další metry čtvereční může přinést jen samé výhody, je třeba si tak velký krok důkladně promyslet. Při spojení dvou bytů vás čeká mnoho zařizování, velké finanční náklady i hodně práce.
Propočítejte všechny náklady a uvažte, zda by nebylo jednodušší a možná i levnější koupit zcela jiný větší byt nebo rovnou rodinný domek. Pokud vám však vyhovuje lokalita, ve které bydlíte, a jste si jisti, že právě zde chcete strávit celý život, jeví se spojení dvou bytů jako ideální řešení.
K výhodám spojení dvou bytů patří:
- získání většího obytného prostoru
- získání dvou sklepů k uskladnění sezónních potřeb
- možnost mít dvě wc a dvě koupelny, což ocení hlavně početnější rodina
K nevýhodám lze počítat:
- velké náklady na rekonstrukci
- nesourodé dispozice bytů – dva oddělené byty nejsou dispozičně uzpůsobeny propojení, obyčejným probouráním dveří do zdi oddělující oba byty by vzniklo velice nepraktické uspořádání bytu. Při propojení dvou bytů je proto třeba počítat s rozsáhlou rekonstrukcí zahrnující zásadní změnu v dispozicích obou bytů
- náročné papírování – vzhledem k vysoké pravděpodobnosti velkých zásahů do dispozic bytů je nutné zařídit posudek statika, vypracování projektu a zdlouhavé obíhání stavebního úřadu
- omezení v podobě nutnosti zachování šachet pro stoupačky v obou bytech
- zařizování ohledně sloučení obou bytů do jedné bytové jednotky
- vyšší náklady na provoz velkého bytu – nejen za vytápění, ale také na příspěvcích do fondu oprav
Co obnáší spojení dvou bytů
Možností, jak propojit dva byty je více. Můžete se rozšířit nejen o byt vedle vás. Další variantou je koupit byt nad nebo pod vámi a vytvořit tak byt mezonetový. Jednodušší je pochopitelně první z možností. Tehdy vás čeká najít vhodné místo pro probourání dveřního otvoru pro spojení obou bytů. A následovat bude promyšlení nového rozvržení příček.
Konstrukční řešení propojení dvou bytů nad sebou je trochu náročnější. Ale není nemožné. Zde bude třeba probourat část stropu a vybudovat schodiště.
Při propojení dvou nad sebou ležících bytů budete určitě potřebovat zařídit stavební povolení. Stavební úřad po vás bude požadovat doklady o vlastnictví obou bytů, posudek statika a vypracovaný projekt celou rekonstrukci bytu.
V případě propojení dvou sousedních bytů se zdá, že by mohla být situace jednodušší. O stavební povolení je třeba žádat pouze v případě, kdy se zasahuje do nosných konstrukcí domu. Pokud by tedy vedlejší byty byly odděleny pouze nenosnou příčkou, bylo by teoreticky možné provést na stavebním úřadě pouze ohlášení stavby. Častěji se však setkáváme s případy, kdy je třeba i při spojení sousedních bytů žádat o stavební povolení.
K němu si stavební úřad žádá i doložení smlouvy o výstavbě nebo rozhodnutí shromáždění vlastníků jednotek. Ze zákona není jednoznačně jasné, zda je třeba souhlas se zamýšlenou stavební úpravou od všech vlastníků bytových jednotek v domě nebo stačí souhlas pouhých 75%. Záleží tedy na konkrétním stavebním úřadě, jak situaci zhodnotí.
Pokud byste chtěli, aby dva spojené byty byly považovány za jednu bytovou jednotku, je třeba po kolaudaci dokončeného spojení zanést změnu na katastrálním úřadě.