Každý z nás již někdy poznal na vlastní kůži, jak nepříjemné jsou dopady nedostatku spánku. Únava, podrážděnost, nesoustředěnost. A to zdaleka není to nejhorší. Při závažnějším nedostatku spánku může dojít i k rozvinutí některých chronických chorob. Potřebný odpočinek však tělo dostane pouze v případě klidného nepřerušovaného spánku. Proto je důležité zajistit si doma takové podmínky, aby váš spánek byl zcela nerušený.
Vhodné lůžko
Kvalitu spánku ovlivňuje volba lůžka. Nijak ale nezáleží na designu rámu luxusní postele. Ale velmi důležitá je správná volba matrace a roštu, který matraci vhodně podpírá. Přestože každému vyhovuje něco jiného, ideálním řešením je středně tvrdá matrace. Příliš tvrdá matrace totiž může mít za následek bolesti zad.
V případě ležení na boku dokonce bolest ramene a následné častější převracení během spánku. Příliš měkká matrace netvoří dostatečnou oporu vaší páteři a v důsledku užívání měkké matrace budete pravděpodobně trpět bolestmi zad. Vyvarujte se řešením, kde nemůžete zvolit samostatně rošt a matraci. Jedná se o různé luxusní sedací soupravy, které nejsou určeny pro trvalé spaní.
Šířka postele je důležitá
Kromě tvrdosti matrace se zaměřte také na šířku postele. Vzhledem k tomu, že se člověk během spánku převrací a otáčí, je potřeba dostatečně široké lůžko. V důsledku nedostatečného prostoru pro otáčení se může člověk během noci častěji budit. Minimální doporučená šíře lůžka pro jednu osobu je 80 cm.
V případě manželské postele zvažte, zda chcete raději jednu dvojmatraci nebo naopak dvě matrace položené vedle sebe. Široká manželská matrace má tu výhodu, že je z jednoho kusu. Mezera mezi matracemi se může někomu zdát nepohodlná. Dvě oddělené matrace mají naopak výhodu v tom, že se pohyb partnera nepřenáší na vaši polovinu lůžka tak intenzivně jako je tomu u společné velké matrace.
Světlo
Naše tělo reaguje na tmu tvorbou hormonu melatoninu, který je odpovědný za rytmus den-noc, bdění-spánek. Umělým světlem, ať už ho produkuje lustr, televize nebo počítač své tělo mateme a svícením dlouho do večera spánek oddalujeme.
Avšak řada citlivých lidí potřebuje pro spánek úplnou tmu. Spánek může rušit světlo z pouličního osvětlení, které vniká oknem do bytu. Nebo dokonce světlo měsíce. Ložnici proto před spaním dobře zatemněte.
Teplota vzduchu
Pro klidný spánek je rovněž třeba ideální teploty vzduchu. Ta by měla být nižší než je teplota během dne. Měla by se pohybovat kolem 18°C, plus mínus dva stupně. Důležitý je také přívod čerstvého vzduchu. Pokud zrovna není možné celou noc větrat, rozhodně důkladně vyvětrejte těsně před spaním.
Hluk
Kvalitu spánku ovlivňují i různé zvuky. Je pochopitelné, že v hlučném prostředí se nedá spát. Ale klidný spánek mohou narušit i méně intenzivní zvuky, od nichž byste to ani nečekali.
Podívejme se na nejčastější rušivé zvuky a na to, jak je vyřešit:
- partnerovo chrápání – je asi nejčastějším nepříjemným zvukem, který se navíc objevuje v bezprostřední blízkosti, zde je možností zkusit řešit chrápání u ORL lékaře, zvolit špunty do uší nebo nejrazantnější řešení – spát v jiné místnosti
- hluk od sousedů – v bytových domech se velmi snadno stane, že váš životní rytmus se neshodne s rytmem vašich sousedů, může jít o nahlas puštěnou televizi, hlasitý hovor nebo časté večírky. Domluva je možná jen málokdy. Pro zajištění klidného spánku budete muset buď opět přistoupit na špunty do uší nebo provést odhlučnění stěn či stropu směrem k inkriminovaným sousedům
- tikot budíku – vědci odhalili, že spánek může rušit i tak jemný zvuk, jako je tikot budíku či hodin, někteří jedinci jsou na tento zvuk natolik citliví, že při něm i špatně usínají, zde je řešení nejjednodušší, pořiďte si budík digitální. Na trhu se nabízí i mnoho dekorací do bytu, které zároveň slouží jako hodiny.