Koupíte-li či zdědíte byt v původním stavu, bude jeho nejslabším místem s největší pravděpodobností bytové jádro. Především umakartová jádra v panelákových bytech po rekonstrukci přímo volají. Co od rekonstrukce očekávat a jaké možnosti na vylepšení bytového jádra máte?
Obkladové panely ABITIBI
Nejméně náročnou variantou, jak vylepšit bytové jádro, je využití obkladových panelů. V tomto případě není nutno bourat původní jádro. Panely se lepí na původní umakartové, ale lze i na zděné stěny jádra. Panely ABITIBI nabízí povrchovou úpravu imitující dřevo, palubky, cihly, kámen i dlaždičky.
Při rekonstrukci koupelen se využívá voděvzdorných panelů, především panelů s imitací dlaždicových obkladů. Díky velikosti panelů lze vylepšení koupelny provést v krátkém časovém intervalu. Lepení panelů je rychlejší než klasické obkládání stěn dlaždicemi. Kromě estetického vylepšení vzhledu koupelny nabízí obkladové panely i zlepšení zvukové izolace bytového jádra, která je v případě umakartových jader zcela nedostačující.
Obkladové panely je vhodné využít všude tam, kde je jádro nevyhovující pouze z estetického hlediska. Uvítají ho především ti, kteří chtějí provést časově i finančně méně náročnou rekonstrukci koupelny (natolik nenáročnou, že během rekonstrukce je možné v bytě bydlet), vhodná je také pro vylepšení pronajatého bytu. Při této variantě rekonstrukce však není možné příliš měnit dispozice koupelny. Přečtěte si více na blogu o koupelnách.
Vyzdění jádra
Ve většině případů je však umakartové jádro v takovém stavu, že je nutné provést radikálnější zásah. Především proto, že umakartová jádra mají téměř nulovou zvukovou izolaci, jejich stěny nejsou zcela pevné a při zavření dveří se otřásají a hlavním problémem je jejich náchylnost k plesnivění.
Vyzdění jádra je nejnáročnější metodou rekonstrukce koupelny. A při rozhodnutí vyzdít původně umakartové jádro je třeba zažádat o stavební povolení a zpravidla nechat vypracovat statický posudek, jelikož zděné jádro je výrazně těžší než jádro umakartové. Při vyzdění jádra také můžete uvažovat o pórobetonových tvárnicích, které mají menší hmotnost.
Výhodou je možnost nově navrhnout půdorys koupelny a zcela změnit dispozici prostoru, například zvětšit koupelnu na úkor chodby případně spojením se záchodem, atd.
Po dobu prací je vhodné najít náhradní bydlení, kromě nefunkční koupelny vás čeká také hluk a množství prachu. Nejprve je třeba vybourat původní jádro, následuje vyzdění skeletu jádra. V nových zdech je nutné vysekat drážky pro potrubí, odpady a rozvody elektřiny. Na závěr přichází úprava stěn – omítky, obklady a dlažby. Obraťte se na odborníky na rekonstrukci koupelny v Ostravě.
Sádrokartonové jádro
Při kompletní přestavbě bytového jádra je možné místo zděných příček použít sádrokarton. Ten má oproti zděnému jádru výhodu v rychlosti práce, dále se jedná o suchý proces, proto není nutné čekat na vyschnutí zdí a také zde odpadá nutnost vysekávat drážky pro rozvody vody a elektřiny. Sádrokarton je díky nižší hmotnosti vhodný i do budov, kde by mohly nastat problémy se statikou. Při rekonstrukci jádra formou sádrokartonových příček pak máte pouze ohlašovací povinnost.
Průběh prací rovněž započne vybouráním původního jádra. Postaví se nosná kovová kostra nového jádra a z vnější strany se pokryje sádrokartonem. Z vnitřní strany jádra se v meziprostoru kovového skeletu provedou rozvody vody a elektroinstalace. Zbylý prostor se vyplní minerální vatou, aby budoucí příčka dobře izolovala teplo i zvuk. Následně se pokryje sádrokartonem konstrukce z vnitřní strany jádra, spoje se zaspárují a stěny je možno pokrýt obkladačkami, mozaikami či napenetrovat a vymalovat.
Sádrokartonové příčky jsou oproti vyzděným méně pevné, proto je třeba v místech, kde bude zavěšeno umyvadlo či jiný koupelnový doplněk, provést jejich vyztužení.