10 věcí, kterých se vyvarovat při rekonstrukci

Rekonstrukce je velice svízelnou záležitostí. Musíte promyslet, zařídit a zafinancovat spoustu věcí. Ovšem vzhledem k tomu, že většina z nás rekonstruuje jen párkrát za život, je zcela běžné, že dojde k zásadním chybám, které už lze opravit či napravit velice těžce. Podíváme se na několik věcí, kterých byste se měli při rekonstrukci vyvarovat.

1. Plánujte

Bez pořádného plánu, a to jak časového, tak finančního, se do rekonstrukce panelového bytu v Brně nepouštějte. Mohlo by se stát, že uprostřed rozkopaného bytu či domu, pak budete jen odevzdaně lamentovat. Před samotnou realizací rekonstrukce si nejprve vytvořte harmonogram a detailní rozpočet.

2. Správně psaná smlouva

Pokud se rozhodnete zadat stavební úpravy na zakázku firmě, dbejte na to, aby smlouva byla sepsána dobře a podrobně. Pokud v ní nebude uvedeno, jaký typ materiálu chcete použít, nemůžete se pak s firmou dohadovat o tom, že to udělali z něčeho jiného, než jste chtěli. Když bude smlouva delší, nevadí. Ale napište do ní, jaký typ dlaždic chcete apod. Bude tím mít zaručený výsledek, jaký požadujete.

Rozhodně se nepouštějte do projektu s někým jen na dobré slovo, i kdyby to byl známý soused. Nikde pak nemáte zaručeno, že svou práci skutečně odvede, resp. že ji dovede za částku, kterou jste si „nad kávou“ určili.

3. Kontrolujte

I při práci odborníků z vámi vybrané firmy, byste měli být obezřetní. Ideálním případem je mít stavební dozor. Pokud to nemůžete být vy sami, nebo někdy z kruhu vašich blízkých, můžete si najmout profesionála, který pohlídá, aby byly kachličky nalepené rovně a aby se například dveře otevíraly na správnou stranu. Jsou to maličkosti, ale i ty se stávají a není snadné je pak předělat. Můžete se sice pojistit již zmíněnou smlouvou, ale kdo z nás si při jejím vypracování vzpomene skutečna na všechno?

Bytové jádro, zdroj: shutterstock.com
Bytové jádro, zdroj: shutterstock.com

4. Ne vše levné je nejlepší

Může se vám zdát, že firma používá záměrně a zcela zbytečně drahý materiál. Nicméně ne vždy je to vypočítavost. Například je lepší připlatit si 30 Kč na pytel štuku, než za dva roky platit novou firmu, aby opravila popraskané zdi z „levnějšího štuku“.

Pokud se vám bude zdát, že je nějaký materiál zbytečně drahý, neváhejte se zeptat třeba známého, který se pohybuje v oboru, nebo třeba v jiné společnosti, nebo obchodu na jejich názor. A až od toho odvozujte nějaké závěry.

5. Správný výběr oken

Okna byste měli vybírat zejména v závislosti na prostředí, v němž žijete. Nejoblíbenější jsou nyní plastová, která mají konstrukci dvojskel a kombinují se s gumovou izolací. Pokud byste se rozhodli pro dřevěná okna, chtějte jedině ty s moderním těsnícím systém. Jejich výhodou pak je, že v porovnání s plastovými mohou do interiéru propouštět více světla, zhruba 10 – 15%. Opět však v závislosti na členění.

Dejte však pozor, pokud byste celý obytný prostor naprosto utěsnili dokonale těsnícími dveřmi a okny, může dojít ke vzniku plísní a alergií. A to zejména v případech, kdy prostory nejsou dobře izolovány proti zemní vlhkosti.

6. Zvuková izolace

Zvukovou izolaci můžete zvýšit i použitým materiálem, který by měl být s co nejvyšší objemovou hmotností, nebo by se měly materiály vrstvit. Každá vrstva by měla mít jiné izolační parametry, například typické deskové materiály a minerální zvuková izolace.

7. Nevyměňujte konzolové balkóny za předsazené lodžie

Současnou praxí je zateplování starých bytových domů, jejichž součástí jsou i konzolové balkóny. Ty jsou však kvůli zateplování někde nahrazovány předsazenými lodžiemi, kterým mnohdy chybí statické posudky či certifikáty, což je tristní. Ohlídejte si proto i tyto oficiální věci.

8. Jen odborné zásahy do statiky

Ani ve vlastním panelovém bytě či domě není možné dělat zásahy do statiky bez znalosti, v lepším případě bez stavebního povolení, projektu a posouzení odborníkem – statikem. Pokud byste se například rozhodli udělat v příčce panelového bytu nové dveře, musíte projít všemi těmito kroky, které nejsou zrovna levné (v průměru 10 000 Kč). Avšak neohrozíte tím sebe i byty kolem vás. V nejhorším případě byste mohli jedním zákrokem narušit i celý dům. Obdobný scénář by mohl být v případě domu.

Rekonstrukce bytového jádra v Brně může přinést různá úskalí, dobrá stavební firma vám je pomůže vyřešit k vaší spokojenosti

9. Praskliny hlídejte

Pokud se vám na zdi vytvoří po rekonstrukci (nebo i před ní) praskliny, hlídejte je. Pokud se budou rozšiřovat, je nutné, abyste zavolali neprodleně statika.

10. Stavební průzkum

Pokud si nepořídíte stavební průzkum, je pravděpodobné, že nezjistíte včas problémy s vlhkostí či starými rozvody.

Problémy s vlhkostí mají zejména starší bytové jednotky a domy. Zbavíte se jí jen větráním a v případě domu ještě drenáží a odizolováním z vnější strany. Pokud by tato opatření nestačila, nezbývá vám než se obrátit na odborníky na sanaci zdiva. Rozvody vody a elektřiny jsou ve starších stavbách často vedené úplně jinde, než byste je potřebovali. Stavební průzkum zabrání jejich poškození při stavebních úpravách, ale i vám dá prostor plánovat včas.

Related posts