Tipy a triky pro jídelní kout v malém bytě

V bytech ale i rodinných domech se jen málokdy setkáte se samostatnou jídelnou. Jídelní stůl je většinou třeba umístit do rohu kuchyně či na předěl obýváku spojeného s kuchyní. A v nejmenších bytech s neobyvatelnou kuchyní je pro jídelní stůl vymezen malý prostor v obývacím pokoji. Jak vyřešit zařízení malého jídelního koutu? Stačí znát několik triků.

Vyhněte se kulatým stolům

Kulatý stůl vypadá velmi efektně a na první pohled možná nepůsobí nijak rozložitě. Ale v malých prostorách se mu raději vyhněte. Mnohem lépe dokáže prostor využít stůl čtvercový nebo obdélníkový. Ten má ještě jednu nespornou výhodu. Lze ho velmi snadno přirazit ke stěně místnosti nebo dokáže také beze zbytku využít roh místnosti, do nějž může být přistrčen.

Tip: Zajímavý obraz do kuchyně vytvoří příjemné prostředí

Pokud se u jídla schází celá rodina pouze jednou za čas, lze nedostatek prostoru vyřešit tím, že stůl přirazíte ke zdi. Tím vznikne prostor pro pohodlné procházení kolem stolu a u stolu se mohou najíst dvě až tři osoby. V případě potřeby stůl od zdi snadno odtáhnete.

Využijte výhody rozkládacích stolů

Rozkládací stoly jsou ideálním řešením do malých prostor. Pokud se celá rodina schází u společného jídla jen o víkendu, můžete používat přes týden pouze malý čtvercový stůl, který nezabírá mnoho místa. O víkendu nebo při příležitosti návštěvy lze stůl velmi snadno a rychle rozložit. Moderní stoly lze rozložit opravdu velmi jednoduše, není třeba se obávat toho, že by vás náročnost rozkládání stolu odradila od jeho použití.

Židle nebo lavice?

Lavice k jídelním stolům rozhodně nejsou passé. Sezení v rohu místnosti můžete velmi pohodlně vyřešit rohovou lavicí. Ale k usazení stolovníků můžete využít i lavici rovnou. Lavice umožní usadit ke stolu více osob vedle sebe. Navíc může být lavice zajímavým doplňkem interiéru.

Pokud například potřebujete řešit nedostatek míst k sezení roztažením stolu nebo přistavěním přídavného stolku, je lavice ideálním řešením. V případě složení nebo odklizení stolu nepůsobí samostatně stojící lavice nijak nepatřičně. Naopak může být vnímána jako zajímavý doplněk, skýtá místo k sezení a případně i úložný prostor.

Stohovatelné židle, zdroj: nabytokakuchyne.sk
Stohovatelné židle, zdroj: nabytokakuchyne.sk

Zatímco volně stojící židle působí spíše dojmem neuklizenosti. Pokud přesto raději dáváte přednost židlím, můžete pořídit stohovatelné židle, které při zmenšení počtu míst u stolu můžete složit na sebe a uklidit například do komory.
Ideálním řešením jsou také stoličky. Drobné židle bez opěradla se velmi dobře ukryjí pod stůl, který po většinu času stojí přiražený ke zdi místnosti.

Skryté stolky

Při bydlení ve dvou postačí ke stolování skutečně malá plocha. Tu poskytnou netradiční stolky. Můžete například využít sklápěcího stolku, který je mimo dobu jídla zavěšen na stěnu.

V malé kuchyni lze stolování vyřešit stolkem, který lze po jídle zasunout a schovat do kuchyňské linky. Tato chytrá řešení však vyžadují zároveň promyšlený výběr židlí. Zde opět vyhrávají méně pohodlné, ale velmi skladné stoličky.

Volba materiálů a tvarů

Při koupi stolů a židlí do malého prostoru byste se měli věnovat i jejich vzezření. To hodně ovlivní, zda jídelní kout bude vypadat celý zastavěný nábytkem nebo naopak bude působit nepřeplácaně a vzdušně. Vyhněte se masivním židlím a stolům s prostřední vzpěrou. Volte raději stoly se čtyřmi nohami a volným prostorem ve středu.

Zcela okouzlujícím řešením jsou stoly skleněné, které opticky neubírají prostor. Rovněž židle s úzkými kovovými nožkami a světlými veselými barvami dokáží prostor jídelního koutu prozářit a opticky zvětšit.

Related posts