Počet vloupání klesá díky elektronickému zabezpečení domu

V roce 2015 se podle Policie ČR počet úspěšných vloupání do rodinných domů a bytů snížil. Vysvětlení je třeba hledat v aktuálním trendu elektronického zabezpečování domů. Lidé si jsou více vědomi nebezpečí v podobě nenechavců, a proto přemýšlí o možnostech, jak se účinně bránit.

Zkušenosti potvrzují, že vhodně zvolený a odborně nainstalovaný zabezpečovací systém významně snižuje riziko vykradení. Pokud ještě takový systém nemáte, je nejvyšší čas začít o něm uvažovat. Absence zabezpečení často působí jako pozvánka pro zloděje.

Výhody elektronického zabezpečení domu (EZS)

  • Spolehlivost a účinnost – moderní EZS využívají celou řadu technologicky pokročilých prvků (pohybová čidla, kamery, magnetické kontakty, atd.), které je velmi obtížné překonat
  • Rychlost a efektivita – EZS reaguje na narušení objektu okamžitě. Kromě spuštění alarmu rozešle varovné zprávy majiteli, bezpečnostní agentuře (pult centrální ochrany) nebo například policii
  • Okamžitá kontrola a přehled – kvalitní EZS je vybaven GSM modulem, což majiteli umožnuje vzdálenou kontrolu a ovládání přes mobilní telefon – např. pomocí SMS či aplikací pro chytré telefony apod.
  • Snadné ovládání – aktivaci či deaktivaci alarmu zvládne každý – včetně dětí či seniorů, někdy stačí stisk jediného tlačítka nebo dotyk čipem atd.
  • Elegantní design – ovládací i další prvky (čidla, kamery, atd.) jsou navrženy tak, aby snadno a nenápadně splynuly s okolím, a to i v moderních interiérech
  • Šetrná instalace – ústředna i jednotlivé prvky EZS jsou k dispozici i v bezdrátové verzi. Podle potřeby je tak můžete kombinovat s „drátovými“ a ušetřit si námahu i peníze

Jak na zabezpečení domu pomocí EZS?

Odpověď je relativně jednoduchá. Vaše cesta ke klidu a vědomí, že je o váš dům dobře postaráno, začíná návštěvou bezpečnostní agentury. Realizovat zabezpečení domu svépomocí se nevyplácí. Stačí např. drobná chyba v umístění čidla a systém bude zranitelný či poruchový (falešné poplachy, selhání atd.).

Umístění prvků elektronického zabezpečení , zdroj: topsecurity.cz
Umístění prvků elektronického zabezpečení , zdroj: topsecurity.cz

Návrh celého řešení a následná instalace jednotlivých prvků zkrátka není úkol pro kutily. Např. bezpečnostní agentura TOP SECURITY, s.r.o. se může pochlubit více než 20 lety zkušeností v oboru a hned několika certifikacemi (ISO 9001, ISO 27001, OHSAS 18001), které jsou zárukou nadstandardní kvality.

Z čeho se elektronický zabezpečovací systém skládá?

Elektronické zabezpečovací systémy (EZS) mohou mít hned několik podob. Vždy záleží na konkrétním úkolu systému a také na velikosti prostoru, který je třeba zajistit. Může to být např. i jediné čidlo pohybu s vestavěným alarmem. Toto řešení však na komplexní ochranu domu zcela jistě nestačí. Typická sestava EZS může vypadat následovně:

Ústředna – je mozkem systému, přijímá hlášení od čidel a dalších prvků, spouští poplach, rozesílá SMS zprávy, a informuje o stavu objektu.

Klávesnice – často bývá bezdrátová, aktivuje či vypíná zabezpečení, poskytuje rychlý přehled o stavu zabezpečení. Funguje i jako snímač pro ovládací čipy/karty.

Detektory pohybu – fungují jako oči bezpečnostního systému, reagují na pohyb, některé jsou schopny rozlišit druhy pohybu – např. umožní pohyb domácích zvířat, aniž by se aktivoval alarm. Umísťují se na citlivá místa objektu (vchody, chodby, schodiště atd.).

Magnetické kontakty – montují se na dveře a garážová vrata, reagují na neautorizované či násilné otevření.

Siréna – k dispozici i v bezdrátové verzi, vydává silný zvuk indikující narušení prostoru, odrazuje zloděje, informuje okolí o vniknutí.

Kamery – zaznamenávají dění v objektu, díky napojení na ústřednu a GSM modulu umožňují vzdálené sledování a okamžitý přehled. Záznam z kamer je vynikající důkazní materiál např. pro jednání s pojišťovnou, policií, soudy atd. 

Další prvky – moderní elektronické zabezpečovací systémy fungují na principu stavebnice, a proto je k sofistikované ústředně možné připojit i mnohé prvky, které nesouvisí přímo s ochranou domu, ale usnadňují život v něm. Jedná se např. o ovládání elektrospotřebičů, otevírání garáže, zavlažování trávníku atd.

Umístění prvků elektronického zabezpečení , zdroj: topsecurity.cz
Umístění prvků elektronického zabezpečení , zdroj: topsecurity.cz

Kolik stojí zabezpečení domu?

Investice do zabezpečovacího systému sice není zanedbatelná, ale rozhodně se vyplatí. Viditelná čidla a kamery vzbuzují respekt a od útoku odrazují. Kromě ceny za systém a jeho prvky je třeba myslet i na odbornou instalaci, na kterou kvalitní bezpečnostní agentura vystaví nejen certifikát, ale i záruční list.

Pozor! Mnoho pojišťoven odmítá vyplácet odškodné, pokud EZS nebyl namontován autorizovanou společností. Cena základního balíčku (ústředna, klávesnice, 4x čidlo pohybu, 3x magnetický kontakt, siréna) začíná zhruba na 25 500,- Kč, včetně DPH. Cena instalace bývá 4 500,- Kč včetně DPH.

Related posts