Malování bytu: Jaké zakrývací materiály využít?

K péči o interiér patří také malování stěn. K němu přistupujeme, pokud barvy vyblednou, dojde k ušpinění či zašednutí zdí nebo někdy jen z potřeby oživit interiér novými barvami. K malování stěn postačí přistoupit zhruba jednou za dva až tři roky, přesto je malování v očích majitelů bytů téměř strašákem. A to ani ne tak pro náročnost malování samotného, ale především kvůli následnému úklidu.

Příprava bytu před malováním

Při malování bytu mají paradoxně nejvíce práce ženy, které se mnohdy ani samotného natírání zdí neúčastní. Daleko náročnějším úkolem totiž bývá úklid po malování. Malířská barva velmi rychle zasychá a odstranění kapiček barvy je přímo mravenčí prací. Proto je výhodné připravit byt na malování tak, abychom si následný úklid co nejvíce usnadnili.

Menší kusy nábytku, které lze snadno přesouvat, se vyplatí z místnosti odstranit úplně. Velký nábytek typu šatní skříň, který lze přestěhovat jen stěží, je vhodné dobře zakrýt. Nejvíce kapek barvy zachytí podlaha, proto nezapomeňme především na pečlivé zakrytí podlahy. Pozornost je třeba věnovat i zdánlivým drobnostem jako jsou vypínače a zásuvky, světla, parapety, radiátory, okenní rámy a zárubně dveří či lišty podlah. Právě z těchto míst bývá odstraňování zaschlé barvy nejpracnější.

Jaké zakrývací materiály použít?

Základním pomocníkem při malování vám bude papírová lepící páska, se kterou se velmi dobře pracuje a která lze z předmětů snadno odstranit, aniž by na nich zanechala stopy po lepidle. Pomocí lepící pásky ochráníte drobnosti jako vypínače či elektrické zásuvky.

Tip: Pokud budete malovat plochy válečkem s barvou správné konzistence ani moc nenaděláte

Dále lepící pásku využijete k přilepení zakrývacího materiálu, aby dobře držel na zakrývaném nábytku a dalších předmětech, které chceme ochránit. Lepící páskou také slepíme spoje zakrývacího materiálu.

A jaké materiály lze využít k ochraně nábytku a podlah?

  • Staré plátno či deku – k pokrytí nábytku i podlahy lze využít starých prostěradel či jiných větších kusů plátna nebo starých dek, často se však těchto textilií v domácnosti nenachází tolik, aby ochránily celý pokoj, lze je proto doplnit o další zakrývací materiály.
  • Fólie – zakrývací igelitová fólie se prodává v rolích v malířských potřebách či hobby marketech a lze ji využít k zakrytí nábytku i podlahy, ideální je připevnit fólii k nábytku lepící páskou.
  • Kartony, noviny – k pokrytí podlahy je možné použít případně i noviny či kartony ze starých krabic, je však potřeba počítat s tím, že tento materiál po podlaze klouže.
  • Textilie opatřená neskluznou fólií – pomocníkem při pokrytí především podlahy (ale lze případně využít i k pokrytí nábytku) je textilie opatřená neskluznou a nepropustnou fólií. Tímto materiálem lze díky nepropustnosti pokrýt i podlahu s kobercem, aniž by bylo nutné koberec z místnosti před malováním odstranit. Výhodou je bezpečný pohyb po podlaze, textilie se po podlaze neklouže, textilie navíc pohlcuje barvy i prach, tím je sníženo riziko roznášení barvy na podrážkách obuvi do dalších místností. Textilii lze využívat opakovaně.

Related posts

2 Thoughts to “Malování bytu: Jaké zakrývací materiály využít?”

  1. Tim

    proste cimkoli, co uz nikdy nebudete potrebovat a po malovani vyhodite. u me vitezi ale klasicka folie z drogerie za par korun, dobry je,ze je dostatecne velka

  2. Fouková

    Mám obdobné praktiky. Ještě na zem dávám i staré koberce, nebo kartony. Vydrží mnohem více.

Comments are closed.