Jak zvládnout zapojit pračku svépomocí ve 3 krocích

Zakoupili jste novou pračku nebo jen tu starou přestěhovali do nového bytu? Pro její zapojení není třeba hned volat odborníky. Poradíme vám, jak na to.

1. Výběr vhodného místa pro pračku

Před koupí pračky zhodnoťte, které místo v bytě je k umístění pračky nejvhodnější. Místo by mělo mít:

  • zcela rovnou podlahu
  • dobrý přístup k zásuvce – pračku rozhodně nepřipojujte přes prodlužovačku. Pokud možno by mělo jít o zásuvku přímo určenou k zapojení pračky, která je napojena na samostatný okruh s vlastním jističem.
  • samozřejmostí by potom mělo být umístění pračky do prostor, kde v průběhu celého roku nemůže teplota klesnout pod bod mrazu, aby nedošlo k zamrznutí vody uvnitř pračky.

Po vybrání vhodného místa pro pračku již zbývá pouze zvolit správný rozměr a typ pračky. Pro pračku s bočním plněním počítejte s prostorem navíc pro otvírání dvířek, promyslete také to, zda i při otevření dvířek vám zůstane dostatek prostoru pro pohodlné plnění pračky.

2. Umístění pračky

Po převozu pračku přesuňte do prostoru pro ni vyhrazeného a zkontrolujte, zda pračka stojí zcela rovně, předejdete tak pověstnému poskakování pračky po celé koupelně v průběhu odstřeďování. O přesném vodorovném umístění pračky se můžete přesvědčit pomocí vodováhy (existují i takové aplikace na mobilní telefon), kterou na pračku položte nejprve ve směru zprava doleva, potom zepředu dozadu. Pokud vodováha poukáže na nerovné postavení pračky, upravte polohu pračky pomocí šroubovacích nožek. Ve chvíli, kdy je pračka umístěna zcela do vodorovné polohy, dotáhněte matice na nožkách pračky, čímž je zafixujete v potřebné poloze.

V bytech bývají pračky nejčastěji umístěny v koupelně nebo v kuchyňské lince

V tuto chvíli již nebudete s pračkou výrazně hýbat a můžete odstranit pojistky, které při převozu zabraňují pohybu bubnu a chrání tak pračku před poškozením. Pojistky si uschovejte pro případ budoucího stěhování pračky.

3. Napojení na vodu

Před připojením na vodu je vhodné, aby pračka dosáhla pokojové teploty, proto v případě horkých letních dnů či zimních mrazů nechte pračku chvíli odstát. Mezitím se můžete přesvědčit, zda má voda v přívodu pro pračku dostatečný tlak. Pro správné fungování pračky by se měl pohybovat mezi 0,05-0,08 MPa. Správný tlak vody snadno otestujete tak, že při plně otevřeném kohoutku byste měli během 15 vteřin natočit alespoň 3 litry vody.

Pokud během daného limitu získáte menší objem vody, budete se potřebovat obrátit na instalatéra. V opačném případě můžete na vodu napojit přívodní hadici, kterou pečlivě utáhněte a ujistěte se, zda voda nikde nekape.

Dále je třeba vyřešit odtok vody z pračky. Nejobyčejnějším řešením je usazení odtokové hadice na okraj vany či umyvadla. Od tohoto řešení však již většina domácností upouští nejen z důvodu estetického, kdy odtoková hadice ční v prostoru koupelny, ale i z důvodu bezpečnostního, protože tlak vody mnohdy odtokovou hadici vychýlí z daného směru, následkem čehož může být vyplavená nejen vaše koupelna, ale i byty sousedů bydlících pod vámi.

Elegantním řešením jsou připravená odtoková potrubí. Bohužel na to musíte myslet již při rekonstrukci koupelny. Správně by odtokové potrubí mělo být umístěno ve zdi ve výšce 60-100 cm a jeho průměr by měl být minimálně 4 cm. Odtokovou hadici potom pevně připojte k odtokovému potrubí a je hotovo.

Tip: Pokud váš byt není vybaven odtokovým potrubím a přesto chcete odtok pračky vyřešit elegantně, můžete dokoupit k sifonu umyvadla či vany součástku ve tvaru T, na niž můžete napojit odtokovou hadici pračky.

Related posts

One Thought to “Jak zvládnout zapojit pračku svépomocí ve 3 krocích”

  1. marta

    Ahojky, tak to mě pobavilo. Jedna rada – nezapomeňte vyndat pojistky na buben, my to neudělali a pračka nám skákala po celé koupelně :-D

Comments are closed.