Jak se žije v Praze? 10+1 tipů na pronájem

Naše hlavní město nabízí mnoho zajímavých příležitostí jak pracovních, tak příležitostí ke studiu či kulturnímu vyžití. Ti, kdo se ještě nerozhodli v Praze usadit natrvalo, shání alespoň podnájem, aby byli ušetřeni namáhavého dojíždění do hlavního města. Jak najít vhodné ubytování?

Kritéria výběru pronájmu

Nabídka bytů k pronájmu v Praze je velice pestrá. Ujasněte si proto nejprve své požadavky a potom hledejte mezi byty, které splňují vaše kritéria. Vzhledem k široké nabídce nebude problém najít vhodný pronájem bytu pro každého. Ale při výběru dbejte nejen na splnění svých přání. Také si nechte upřesnit všechny detaily nabídky, abyste nepřehlédli nějaké záludnosti. Přinášíme vám 10+1 tipů, na co všechno si dát pozor.

1) Dispozice bytu

Při hledání vhodného podnájmu je zcela zásadní vaše představa o velikosti bytu. Studenti nejčastěji volí větší byt, klidně 3+1, který sdílí více lidí. Tomuto typu bydlení se nevyhýbají ani čerství absolventi, kteří v Praze našli práci a jsou zvyklí na kolektivní bydlení ještě z koleje. Pro samostatné bydlení nebo život v páru naopak nejvíce vyhovují garsonky nebo byty v dispozici 1+1, které se v Praze řadí k nejžádanějším.

2) Pozor na velikost bytu

Kromě dispozice bytu je důležitá také jeho velikost. Podle podlahové plochy bytu jednak odhadnete, zda se vám do bytu vejde vše potřebné. Zároveň na rozloze bytu také závisí cena pronájmu. Při výběru bytu se vždy informujte na konkrétní rozměry místností a ideálně si při prohlídce bytu zkuste vše přeměřit. Občas se stává, že rozměry bytu jsou záměrně nadhodnoceny, aby nabídka vypadala lákavěji. Oblíbenou praxí je také započítání plochy sklepu či balkónu do rozlohy bytu.

3) Dopravní dostupnost

Důležitý je rovněž výběr lokality. Vzhledem k velikosti Prahy se špatně zvolená lokalita skutečně nevyplatí. Hodinové dojíždění do práce určitě nikoho nepotěší. Proto volte pronájem v blízkosti své práce/školy, nebo alespoň v místě s dobrou dopravní obslužností, například poblíž metra nebo tramvajových tratí. Z mapy Prahy i jízdních řádů si zjistěte, jak budou vypadat vaše každodenní cesty za povinnostmi.

Starší panelový byt vychází levněji, zdroj: shutterstock.com
Starší panelový byt vychází levněji, zdroj: shutterstock.com

4) Lokalita

Pro většinu z nás je důležitá nejen dobrá dostupnost do práce a vzhled bytu. Důležité je také okolí domu. Ideální je blízkost nějakého parku se vzrostlou zelení, kterých je v Praze, naštěstí, velké množství. Prohlédněte si mapu parku zde. Nezapomínejte ani na bezpečnost, kterou si ověříte na mapě kriminality. V neposlední řadě jde také o to, zda budete mít bezproblémové sousedy. Tyto informace získáte nejlépe zazvoněním a dotazem u sousedů v domě.

5) Přiměřená cena

Nezanedbatelným měřítkem je také cena za pronájem. Ta se odvíjí od prodejní ceny bytu v dané lokalitě. V centru Prahy můžete očekávat vyšší ceny než na okrajích, proto budete muset učinit rozumný kompromis mezi cenou pronájmu a dostupností do práce. Při hledání bytu porovnejte vyhlédnutou nabídku s podobnými nabídkami v dané lokalitě. Tím získáte přehled, zda požadovaná cena není přemrštěná. Počítejte s tím, že pronájmy za dobrou cenu většinou v nabídce dlouho nevydrží a je potřeba reagovat rychle.

6) Pozor na skryté poplatky

Při porovnávání nabídek však můžete narazit na úskalí skrytých poplatků. Vždy si všimněte, zda je cena pronájmu uvedena včetně všech poplatků či nikoliv. Nejčastěji se setkáte s cenou za pronájem + poplatky. Informujte se nejen o předpokládané výši poplatků, ale také o tom, co všechno zahrnují. Správně by výše poplatků měla odpovídat vaší spotřebě elektřiny, vody a plynu, zvlášť se také platí internet. V žádném případě však nepřistupujte na poplatky do fondu oprav či na poplatky za úklid společných prostor domu. Tyto poplatky mají být správně zahrnuty již v ceně pronájmu.

7) Novostavba nebo starší byt?

Bydlení v novostavbě je velmi lákavé. Slibuje moderní řešení dispozic bytu i novou budovu s upraveným okolím. Avšak je třeba počítat s vyšší cenou pronájmu v nových objektech.

Novostavba bude dražší, ale moderně vybavená, zdroj: zdroj: shutterstock.com
Novostavba bude dražší, ale moderně vybavená, zdroj: zdroj: shutterstock.com

8) Vybavení bytu – pozor na další skryté poplatky

Především studenti ocení pronájem zařízeného nebo částečně zařízeného bytu. Může jít nejen o nábytek, ale také o pračku, ledničku atd. Vždy se poptejte, zda možnost užívání tohoto zařízení bytu je již v ceně pronájmu. Někteří majitelé bytů sice nabízí byt se zařízením, ale za další poplatek navíc.

9) Domácí mazlíčci

Jestliže sdílíte domácnost s domácím zvířetem, nezapomeňte si zjistit, zda majitel bytu proti jejich pobytu nic nenamítá. Předejdete tak mnohým nepříjemnostem a případným zvýšeným nákladům na pronájem.

10) Můžete využívat sklep či společné prostory jako kolárna či sušárna?

Byty se poměrně často vyznačují stísněnými prostory. Sice dobře postačí k uložení oblečení a věcí denní potřeby, ale mnohdy se již nenajde ani místo na sušení prádla, nemluvě o uskladnění sezónních věcí či jízdních kol. Proto si zjistěte, zda budete moci využívat sklep, kolárnu nebo sušárnu v domě.

11) Důkladná osobní prohlídka

Nikdy nepodceňujte důkladnou osobní prohlídku před sjednáním pronájmu. Jak jsme uvedli již výše, nerozpakujte se přeměřit si velikost místností. Všimněte si zařízení koupelny. Dále se zaměřte na prohlídku zdí, abyste odhalili případné praskliny či jiné závady. Zkontrolujte také vypínače světel a další drobnosti. To vše vám napoví něco o tom, v jakém stavu byt je.

Pokud se i přes drobné závady rozhodnete pronájem vzít, každou závadu sepište v předávacím protokolu, abyste měli důkaz, že jste na bytě tuto škodu nezpůsobili vy. Dále do protokolu uveďte aktuální stav měřáků vody, elektřiny a plynu. Rovněž popište co nejpřesněji zařízení bytu.

Related posts