Jak se připravit na schůzku s bytovým architektem?

Máte vybraného architekta, který je zkušený a jehož styl se vám líbí? To je jen polovina úspěchu. Ve svém domě budete bydlet vy, nikoliv architekt, a je tedy nutné se pečlivě zamyslet nad tím, co vlastně chceme.

Každý architekt je především umělec. Je-li to umělec dobrý, bude dům či byt krásný a nápaditý. Je-li to zároveň zdatný inženýr, bude to i dům praktický a snadno udržovatelný, ovšem pod tím si samozřejmě každý představí něco jiného. A zde může být první kámen úrazu.

Architekt by vám měl být blízký svým životním postojem

Architekti jsou totiž především lidé a jako takoví mohou mít jiné zvyky než vy, čemuž může odpovídat odlišné vnímání potřeb v bydlení. Tak například, pokud se architekt rád koupe ve velké vaně, patrně vám navrhne prostornou koupenu s dominantní vanou. Zato však ubere místo v kuchyni, pokud nevaří a nedovede si představit, kolik prostoru vyžaduje komplikované vaření.

Netradiční dětský pokoj, zdroj: shutterstock.com
Netradiční dětský pokoj, zdroj: shutterstock.com

Dalším faktorem ovlivňujícím architektonickou tvorbu jsou módní trendy. Ani ten nejosobitější umělec se jim nevyhne. Je třeba ale zvážit, zda to, co je dnes moderní, bude stejně zajímavé i za dvacet let. Jedná se skutečně o praktickou novinku, nebo to „pouze“ dobře vypadá? Příkladem mohou být různé atypické nohy či sokly u nábytku. Bývají na první pohled zajímavé, ale pokud se do nich každé ráno praštíte, už je tolik milovat nebudete.

Náročnost na úklid lze ovlivnit již v samotném návrhu

Pro většinu běžných lidí je rovněž nevyhnutelná úvaha nad tím, jak dobře se bude byt uklízet. Typický úspěšný architekt si sám svůj vlastní byt neuklízí, dělá to za něj jiný člen rodiny nebo placená uklízečka. Kromě toho jsou architekti zvyklí na klienty, kteří rovněž využívají úklidovou službu, ať již se jedná o movitější soukromé osoby nebo firmy. Co z toho plyne?

To, že na snadnou údržbu prostě tolik nemyslí. Až tedy obdržíte návrh velkého proskleného domu, zvažte svoje možnosti. Buď se dopředu smiřte s tím, že alespoň mytí oken svěříte čas od času profesionálům, nebo se pokuste zamyslet nad tím, kolik oken jste ochotni umýt sami, a víc jich nechtějte.

Pokoj pro téměř dospělou dívku, zdroj: shutterstock.com
Pokoj pro téměř dospělou dívku, zdroj: shutterstock.com

Náročnost úklidu velkoryse navrženého domu však není ta největší past, která na vás v tomto směru číhá. Ta se skrývá ve skutečnosti, že některé části mohou být pro úklid nepřístupné zcela. Jedná se zejména o různá střešní okna, světlíky, police a lišty, na něž nedosáhnete ani ze žebříku. Nevěřte architektům, že tak vysoko se nepráší, že to zvenku smyje déšť či že tam nebude vidět. Omyl. Vidět tam bude a kromě prachu se tam nahromadí ještě mrtvé mouchy a mušince. A jedno pěkně umyté okno bude nakonec působit lépe než zanedbaná a upatlaná prosklená stěna, nemyslíte?

Jak se tedy připravit na schůzku s člověkem, který má do značné míry ovlivnit váš budoucí život?

1. Ujasněte si, co chcete a jaký je váš životní styl

Sem patří typ úvah již zmíněných výše. Kdo bude byt uklízet? Potřebuji prostornou kuchyň? Chci mít pracovnu jako zvláštní místnost? Mám hodně sběratelských předmětů, které je potřeba někam dát? Chodí k nám hosté přes noc? Vodí si děti hodně kamarádů? Kde budou domácí mazlíčci?

2. Zkuste si představit, co budete potřebovat za pár let

Pokud zapomenete na dětský pokoj jenom proto, že následkem posledního rozchodu momentálně nenávidíte opačné pohlaví, můžete mít v budoucnu problém, který vyřeší pouze stěhování. Stejně tak, pokud si pořídíte romantické točité schody krátce před důchodem. I když některé věci přímo neplánujete, není od věci mít nějaké místo nebo řešení v záloze. Počet dětí, aut, domácích zvířat nebo třeba hudebních nástrojů může během života nečekaně narůst!

3. Uvědomte si své rituály

Kromě soupisu místností a požadavků na ně je potřeba si projít, jak vypadá váš den, odkud kam často chodíte, co kam přenášíte a co kde potřebujete. Správný architekt má samozřejmě v malíčku hlavní zásady příjemného bydlení, ovšem vy sami víte nejlépe, co vám vyhovuje. Tak například si představte, že přijedete domů autem a přivezete pět tašek nákupu, karton piv a několik litrů minerálek. Máte to z garáže blízko do spížky, nebo budete muset s tím vším nákladem složitě vyjít do patra a projít několik chodeb a místností, než se dostanete k cíli? Podobně, pokud třeba rádi žehlíte v obývacím pokoji před televizí, měli byste to mít rozumně daleko jak k pračce, tak i k šatně, kam vyžehlené prádlo uložíte.

Nechte si profesionálně zařídit i váš balkón nebo terasu, zdroj: shutterstock.com
Nechte si profesionálně zařídit i váš balkón nebo terasu, zdroj: shutterstock.com

4. Nebát se projevit svůj vkus

Jistě, přes estetično je tu architekt a je to tak v pořádku, protože na to má talent, školu a zkušenosti a navíc jste si ho vybrali, protože se vám jeho návrhy líbí. I ten největší odborník by však měl respektovat vaše oblíbené barvy a materiály. Ne každý se cítí dobře v koupelně s černými kachličkami nebo v ložnici, kde je jen postel a jinak nic.

5. Nenechat se ukecat

Vžijte se na chvíli do role architekta. Připravíte pro klienta projekt. Je nádherný, originální, hodně jste se u toho nadřeli, ale stálo to za to. Jenže ono se mu to nelíbí! Ten přízemní tvor chce méně prosklených oken, větší spížku a v minimalisticky pojatém salonku by měl rád velkou polici na nějaké staré krámy! No není to k pláči? Tak nějak se architekt může cítit. Jeho projekt je jeho umělecké vyjádření. Jenže, jak už bylo řečeno, bydlet v tom budete vy, a pokud skončíte s nádherným, leč nepraktickým domovem, náprava bude obtížná. Neoblíbených barev se třeba i zbavíte, ale zazdění okna nebo vybudování další místnosti už tak jednoduché být nemusí.

A na závěr ještě jedna dobrá rada: jakmile architekta přesvědčíte, že i vaše praktické připomínky má vzít v úvahu, a obdržíte první verzi projektu, nechte si čas na promyšlenou. Pozvěte si různé přátele a projekt s nimi prodiskutujte. Mohou uvidět něco, čeho jste si vy sami nevšimli, případně přidat svou zkušenost. A dobrá rada je někdy k nezaplacení, i když pochází od laika. Hodně štěstí!

Related posts